چند وقتي است كه فيلم زيبايي نديده بودم تا اين كه "جعفر آقا از فرنگ برگشته" اومد در خونه و گفت: «بيا اين دو حلقه دي وي دي رو نگاه كن و نظرت رو بهم بگو.» تقريباً 3 ماه پيش بود. به جعفر قول دادم كه"زندگی مانند گل سرخ" La vie en rose اسم اصلي فيلم La Môme فيلم رو ببينم و با خيال راحت دوباره فرستادمش به فرنگ. اين دفعه ي آخري كه دوباره از فرنگ برگشته بود، گفت: «فيلم رو ديدي؟» با شرمندگي گفتم: «نه!»
بالاخره امروز فرصتي دست داد تا صدرا را با خيال راحت بخوابونيمش و به سراغ فيلم ها برم. البته ناگفته نمونه كه ديشب بالاخره تونستم اون حلقه دي وي دي انجمن سينما رو هم ببينم. دوستان انجمن سينما در اون روزي كه مربوط به جلسه ي "عصر كتاب" بود، يك پكيچ از برترين هاي فيلم كوتاه كه جزء محصولات خودشون بود رو به همه هديه دادند. از اون مجموعه تنوستم فيلم هاي "تناوب" ساخته ي مهدي قادري فرد و "استانبول" ساخته ي ابوالفضل كاهاني رو ببينم. البته در پرانتز بايد بگم كه تمام اين تاخيرها به خاطر اين سيستم دي وي دي پلير 5 ديسكه ي ال جي كه من دارم. واقعاً توي خريدش سرم كلاه رفت و از همون روز اول توي تعميرگاه بودش. نه تنها سه بار از گارنتي اش استفاده كردم بلكه دوبار ديگه هم به تعميرگاه رفته. از اون كليد لمسي هاست. ما هم گول مدرن بودنش رو خورديم. واقعاً همون گرامافون هاي قديمي با ارزش تر از اين مدرنهاست.

الغرض همه اين ها رو گفتم تا به اين جا برسم كه بگم از ديدن فيلم "زندگی مانند گل سرخ" La vie en rose لذت بردم. اسم اصلي فيلم La Môme به معناي "گنجشكك" هستش. اين فيلم روايتي تقريباً آزاد از زندگي آوازه خوان معروف فرانسه خانم اديت پياف است.
ادیت پیاف (۱۹ دسامبر ۱۹۱۵- ۱۰اکتبر ۱۹۶۳) تصنیف‌خوان فرانسوی و از چهره‌های شاخص این کشور در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ بود. دو آهنگ «زندگی مانند گل سرخ» و «هیچ پشیمان نیستم» او هنوز خوانده و نواخته می‌شود.Édith Piaf
ادیت پیاف که نام اصلی او «ادیت جوواننا گاسیون» بود از پدری فرانسوی و مادری ایتالیائی در پاریس زاده شد. مادرش در کافه‌ها می‌خواند و پدرش آکروبات باز بود. مادرش در کودکی او را رها کرد و ادیت نزد مادربزرگ پدری خود بزرگ شد که روسپی‌خانه‌ای را در نرماندی اداره می‌کرد. ادیت از سه‌سالگی تا هفت‌سالگی کور بود و شایع است که بعد از این‌که روسپیان به زیارت مادر ترزاي مقدس در لیزیو رفتند بینا شد. مدتی با پدر دائم‌الخمرش زندگی کرد و در شانزده‌سالگی از او جدا شد تا در کوچه‌ها بخواند.
در ۱۹۳۵ یک کاباره‌دار پاریس او را به کار گرفت و به خاطر هیکل کوچکش نام گنجشک کوچولو (La Môme Piaf) را بر او نهاد. نام پیاف تا آخر عمر بر او ماند. او در این کاباره با برخی مشاهیر پاریس آشنا شد. در ۱۹۴۰ ژان کوکتو نمایشنامه ي «زیبای بی‌خیال» را برای او نوشت. در این دوره او با موریس شوالیه آشنا شد. شعر بسیاری از آهنگ‌هایش را خود می‌سرود و حتی در آهنگسازی نیز با آهنگسازانش همکاری می‌کرد.
در جریان اشغال پاریس آهنگ "زندگی مانند گل سرخ" (La vie en rose) را خواند که هنوز هم نشانه ویژه او شمرده می‌شود. محبوبیت او نزد افسران آلمانی باعث شد تا اجازه دهند برای اسیران جنگی فرانسوی بخواند. اسیران عکس‌هایی را که به یادگار با او می‌گرفتند برای جعل گذرنامه و مدارک هویت به کار می‌بردند. بعد از جنگ محبوبیت او در فرانسه و آمریکا بیشتر شد. ادیت پیاف از حامیان شارل آزناوور بود و او را همراه خود برای کنسرت به آمریکا برد.
قبر ادیت پیاف در گورستان پرلاشز پاریس است. او دوبار ازدواج کرد و دختری داشت که در دوسالگی درگذشت. در ۱۹۵۱ در تصادف رانندگی مجروح شد و پس از آن به مرفین معتاد شد. در ۱۹۶۳ در همان روزی که دوستش ژان کوکتو مرد، ادیت پیاف هم درگذشت. با اینکه کلیسای کاتولیک از اجرای مراسم دینی برای او ابا کرد، صدها هزار نفر در تشییع جنازه او شرکت کردند. او را در گورستان پرلاشز به‌خاک سپردند. گوگل در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۰ برای ۹۵ سال تولد این هنرمند لوگوی صفحهٔ اول خود را به یاد او تغییر داد.

اما آنچه كه ديدن اين فيلم را دو چندان جذاب تر كرده است، بازي بسيار عالي "ماریون کوتیار" است."ماریون کوتیار" واقعاً كه جايزه اسكار براي بازي در اين فيلم حقش است. مدتهاست كه بازي به اين قدرت نديده بودم. "ماریون کوتیار"  در سال 2010 نيز در فيلم  Inception نيز بازي كرده است كه نقش اول آن را لئوناردو ديكاپريو ايفا كرد. اين فيلم هم جزء پرفروش هاي 2010  و همچنين تاريخ سينما شده است.
البته ناگفته نماند كه Marion Cotillard  جزء ليست س ك س ي ترين هاي IMDB   در رديف 125 ام نيز شناخته شده است.

اما نكته بسيار جالت تر اين فيلم براي من آهنگهاي فرانسه اي آن است. زبان فرانسه و آهنگ هاشو خيلي دوست دارم. در طول فيلم برام برخي از اين آهنگ ها آشنا به نظر مي رسيد تا اين كه آهنگ پاياني رو كه گوش دادم، شك به يقين تبديل شد. اين آهنگ آخري رو حدود 7 سال قبل دوستم "مهدي صديقي" بهم داده بود. اون زمان تئاتري رو با گروه مهدي و مرتضي محروقي در فرهنگسراي سيمرغ تمرين مي كرديم كه هيچ گاه به اجرا در نيامد. نمايشي با عنوان "كلبه ي ليتونيا" بود كه فكر كنم كارگردانش "پيتر بروك" بود يا شايد، برادرش. مهدي يك مجموعه از آهنگ هاي فرانسه اي را با مرتضي گلچين كرده بودند كه همين آهنگ آخري هم جزء اونها بود. من هم در يك نقش كوتاه به عنوان "جوان عاشق" به روي صحنه مي اومدم و همين آهنگ پخش مي شد. به محض اينكه آهنگ رو براي دانلود پيداش كنم، همين جا براتون مي ذارمش.
 

مطالب مرتبط: La môme - 2007

Marion Cotillard

S e x iest B/C list actresses

زندگی مانند گل سرخ (فیلم)

ادیت پیاف از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Édith Piaf

La Vie en rose- film

Inception - 2010

دانلود فیلم Inception 2010 با لینک مستقیم

دانلود آهنگی دیگر Édith Piaf - The Three Bells

دانلود آهنگی دیگر از ادیت پیاف Édith Piaf - Cri Du Cœur

دانلود No regrets یکی از معروفترین آثار Édith Piaf

ترجمه اي از آهنگ No regrets  که پایان بخش این فیلم است.

 Édith Piaf

نه، نه ... هيچ چيزي وجود نداره
نه، نه ... من هيچ تاسفي ندارم
هيچ اوقات خوشي نداشتم
رنجي هم نداشتم
اينا برام معنا نداره

نه، نه ... هيچ چيزي وجود نداره
نه، نه ... من هيچ تاسفي ندارم
چيزيه كه شده و گذشته
گذشته پاك شده و ديگه علاقه من رو برنمي انگيزد
با خاطراتم
آتشي مي سازم
غم ها و شادي هايم
ديگه بهشون احتياجي ندارم
عشق هايم رفته اند
و زخم هاي روحم نيز همچنين
براي همشه پاك شده اند
بايد دوباره از نو شروع كنم

نه، نه ... هيچ چيزي وجود نداره
نه، نه ... من هيچ تاسفي ندارم
هيچ اوقات خوشي نداشتم
رنجي هم نداشتم
اينا برام معنا نداره

نه، نه ... هيچ چيزي وجود نداره
نه، نه ... من هيچ تاسفي ندارم
براي آنكه زندگي من
و لذت هايم
از امروز
با تو شروع شده اند.

+ نوشته شده توسط مجید نصرآبادی در جمعه ۱۰ دی۱۳۸۹ و ساعت 13:36 |